Zdeterminowany, wytrwały, oddany, wrażliwy

Po przepowiedni o czasach ostatecznych Jezus radzi, co robić, zanim powróci. Warto wziąć sobie z tego cztery rzeczy – na dziś, na jutro, na pojutrze.

Co robić? Odpowiedź na to pytanie pada w czterech podobieństwach, które Jezus wymienia, można przeczytać je w Ewangelii według Mateusza (24:45-25):

  1. O wiernym, roztropnym słudze, robiącym, co należy przez cały czas pod nieobecność Pana oraz złym słudze, który – skoro Pan zwleka z powrotem – brzydko mówiąc, kładzie lachę na swoje obowiązki i robi wszystko, co najgłupsze.
  2. O mądrych i głupich pannach, które czekają na oblubieńca. Mądrość tych pierwszych polega na tym, że są zapobiegliwe. Biorą ze sobą zapas oliwy do lamp, bez których spotkanie z ukochanym jest niemożliwe. Inaczej mówiąc, są przygotowane na dłuższe czekanie.
  3. O talentach – jeden sługa dostaje pięć patoli, drugi – dwa, trzeci – jeden (każdy według swoich zdolności). Ale „dostają”, tzn. jako powierzoną własność Pana – aby pod jego nieobecność zrobić dobry użytek z otrzymanych zasobów. Pierwszy i drugi sługa („dobrzy i wierni”) biorą się do roboty, co daje stuprocentowy zysk. Trzeci dba o swój interes, ale nie Pana. Zakopuje więc talent. Jest nazwany „złym i leniwym”.
  4. O owcach i kozłach – sprawiedliwych i przeklętych w dniu sądu. Ci pierwsi czynili to, co wydawało im się słuszne, dobre, sprawiedliwe: karmili głodnych, ubierali nagich, przyjmowali uchodźców, opiekowali się chorymi i odwiedzali więźniów. Ci drudzy nic takiego nie robili, nieświadomi, że to ma znaczenie, sens, wartość.

Gdybym miał to streścić w czterech słowach, to powiedziałbym, że Jezus radzi, żebym, czekając na Jego powrót, był: 1. zdeterminowany, 2. wytrwały, 3. oddany, 4. wrażliwy.

To czekanie (i czuwanie) ma oczywiście różne czasowe wymiary. Dotyczy obecnej chwili

dwóch będzie na roli, jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony – Mat. 24:40

ale też całego życia – długiego dystansu

mądre zaś zabrały oliwę w naczyniach wraz z lampami swymi” – Mat. 25:4

i wreszcie całych pokoleń – myślenia o dziedzictwie, jakie zostawię

ten, który wziął pięć talentów, zaraz poszedł, obracał nimi i zyskał dalsze pięć – Mat. 25:16.

Co będzie, jeśli Pan przyjdzie za dziesięć minut? A co jeśli pod koniec mojego życia? A co jeśli za życia moich prawnuków? Co o mnie powie? Czy byłem wystarczająco zdeterminowany, wytrwały, oddany i wrażliwy?