Szczęście na zawołanie

– A czy masz jakieś swoje marzenia? – zapytał ktoś Wiolę – misjonarkę. Zamyśliła się i zamilkła na moment. Od przeszło godziny mówiła bez przerwy: o tym, co w ostatnim czasie robiła, czego doświadczyła, nauczyła się, cudach, które widziała i świadectwach Bożego działania, które słyszała.

– Ale co, chodzi ci o takie osobiste? No tak, może chciałabym zobaczyć Gruzję, Grenlandię, ale… właściwie najbardziej bym chciała mieć w końcu taki czas tylko na bycie z Tatą, z Bogiem. Często za tym tęsknię.

Ostatnio myślałam o tym – ciągnęła dalej – i do tego chcę was zachęcić, żeby w każdej sytuacji znajdować Boga, słuchać i cieszyć się Jego obecnością. Usłyszałam to od Niego wyraźnie, że nie ma takich okoliczności, które mogłyby nam przeszkodzić. Kiedy byłam w Sudanie, czułam, że On jest, nawet jak żołnierze… jak kule latały dookoła -wspominała Wiola z jakimś nieadekwatnym spokojem.

Myślałem o tym i o dwóch fragmentach, które moja znajoma misjonarka przywołała:

Zatem Szarak, Meszak i Abedne odpowiedzieli, mówiąc królowi: (…) Oto będzie, że Bóg, którego my chwalimy i który jest władny wyrwać nas z pieca pałającego ogniem – On nas wybawi! A jeśli nie, niech ci będzie wiadomo, o królu, że nie będziemy czcić twoich bogów, ani kłaniać się złotemu obrazowi, który wystawiłeś. (…) A trzej związani mężowie Szarak, Meszak i Abedne, wpadli w środek pieca pałającego ogniem. (Dan. 3:16-18,23, NBG)

I drugi cytat:

To wam powiedziałem, abyście mieli pokój we mnie. Na świecie będziecie mieć ucisk, ale ufajcie, ja zwyciężyłem świat (Jan 16:33, PUBG)

Jak to: zwyciężył świat, a mimo to na tym świecie będziemy mieć ucisk? To po co zwyciężył? Po co umarł i powstał z martwych? – Nie po to, żeby zmieniać trudne okoliczności. – Komentowała Wiola. – Nie po to, żebyśmy mogli uniknąć ognistego pieca. Choć to się czasem dzieje. OK. Ale krzyż był głównie po to, żebyśmy bez względu na wszystko, co się wokół dzieje złego, mogli spokojnie być przed Nim, bo… nie ma nic słodszego.

PS.

Umiłowani, nie dziwcie się temu ogniowi, który na was przychodzi, aby was doświadczyć, jakby was coś niezwykłego spotkało; (I Ptr. 4:12, PUBG)