Pobożny czyli jaki?

Bez odpowiedzi na to pytanie można w ogóle nie zawracać sobie głowy „dobrym życiem”. Bo każdy pozytywny bohater, a takim chcę być, okazuje się w gruncie rzeczy… pobożny.

Jezus mówi w kazaniu na górze, że kiedy „robię” swoją pobożność, mam tego nie pokazywać wszystkim naokoło, czyli nie liczyć na poklask u ludzi, ale na nagrodę od Ojca (Mat. 6:1). A pobożność „robi” się na trzy sposoby: przez jałmużnę, modlitwę i post. Każdemu z tych trzech poświęciłem tutaj jeden wpis. Ale dopiero dziś mnie olśniło: te trzy rzeczy tworzą pewną całość! Cieszę się jak dziecko, które rozwiązało niechcący genialną układankę. Tylko w efekcie powstało coś, co trudno mi zdefiniować: pobożność.

Ratuje mnie słownik! Pobożny znaczy tyle, co religijny (człowiek) lub będący wyrazem czyjejś religijności (czyn). A religia to zespół wierzeń i praktyk. A religijny to odznaczający się głęboką wiarą i pobożnością. Czyli pobożność można utożsamiać z praktyką? Jak najbardziej. Robi to Apostoł Piotr:

I właśnie dlatego dołóżcie wszelkich starań i uzupełniajcie waszą wiarę cnotą, cnotę poznaniem, poznanie powściągliwością, powściągliwość wytrwaniem, wytrwanie pobożnością, pobożność braterstwem, braterstwo miłością. (2 Piotr. 1:5-7, BW)

Łatwo zauważyć, że to, co przed pobożnością, pozostaje wewnątrz mnie. To, co następuje po niej, jest uzewnętrznieniem moich zalet budowanych na wierze i odnosi się do ludzi. Pobożność buduje fundament pod serdeczne więzi, a więc owocne i dobre życie.

Nie należy tylko stracić z oczu tej instrukcji pobożności, że nie składa się ona z suchych obrzędów, zasad, form. Nie, w ogóle nie o to chodzi! Chodzi o jałmużnę, modlitwę i post – żywe przejawy relacji z Bogiem. Bo przecież na tym polega chrześcijaństwo, że po drugiej stronie nie ma „systemu”, ale Osoba, trochę większa niż ty i ja.

Zauważyłem też, że w zrozumieniu pobożności najlepiej pomagają trzy najważniejsze cnoty: wiara, nadzieja i miłość. Bo czy nie jest tak, że modlitwa to akt wiary, a post to akt nadziei, a jałmużna to akt miłości?