Oczyść umysł

Nie można rozdziału 15. Ewangelii Jana zjeść po trochu, trzeba w jednym kawałku. Jest tak fantastyczny, tak zrozumiały, pouczający i logicznie poukładany, a przy tym naturalny, pociągający, zachęcający, że aż sam prosi się, by pisać o całym. 

Jeśli jest u mnie choćby mały przejaw posłuszeństwa, karłowaty pączek, owoc, Bóg oczyszcza mnie, żeby było tego więcej, smaczniej; On sam to robi! Wydobywa ze mnie to, co najlepsze!

Każdą latorośl, …która wydaje owoc, oczyszcza, aby wydawała obfitszy owoc. (Jan.15:2, PUBG)

Jak oczyszcza? Przez swoje słowo. Oczyszczanie umysłu – to nie opróżnianie umysłu! Czytać, słuchać, rozważać. Wdech, wydech. Pompka, przysiad, skłon.

Wy już jesteście czyści z powodu słów, które do was mówiłem. (3)

A jaki to jest „owoc”? Owoc bycia uczniem, otoczonym miłością, owoc radości, posłuszeństwa, przestrzegania przykazań.

wydacie obfity owoc; i będziecie moimi uczniami. …Jeśli zachowacie moje przykazania, będziecie trwać w mojej miłości, …To wam powiedziałem, aby moja radość trwała w was i aby …była pełna. (8b-11)

A jakie to przykazania? Właściwie jedno: okazywać miłość. Jaką, komu? Przyjaciołom, wszystkim, dawać – bezinteresowne dary, pomoc itd.

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, jak i ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za swoich przyjaciół. …To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali. (12-13,17)

Czy starczy mi na to siły? Może nie, ale pamiętam, że mam wsparcie.

aby wasz owoc trwał, i aby Ojciec dał wam to, o cokolwiek poprosicie go w moje imię. (16b)

Czy to ma sens? Czy ktoś to zrozumie? Hm. Wszyscy, którzy nie idą tą drogą… nie, nie będą tego rozumieć. Będą patrzeć jak na kosmitę, ale… z uznaniem. Może nawet zostaną urzeczeni. A przez to pociągnięci do Boga. A może znienawidzą.

wiedzcie, że [świat] znienawidził mnie wcześniej niż was. (18)

Dlaczego? Bez jakiejś słusznej przyczyny. Bo tak. Bo jestem inny. Nie z tego „klubu”.

…ja was wybrałem ze świata, dlatego świat was nienawidzi. …Nienawidzili mnie bez powodu. (19,25)