Nie-ja, nie-mnie, nie-moje

– No ale teraz jem…
– Ale jak skończysz jeść, to wtedy zagramy. – Uczciwie uprzedza Fi.
– Okej.
– A wczoraj wieczorem – wtrąca Agnieszka – dzieci mi tłumaczyły: „najlepiej się gra w Dobble! Z tatą, no i z babcią też. Albo w kółko i krzyżyk, to też z tatą najlepiej”. A ja dopytuję: a z mamą? „No z mamą to najlepiej w Potwory do szafy”. Także widzisz, jest już jasny podział. – Śmieje się.

– Najbardziej lubisz potwory to teraz masz potwory… – Ironizuję. – Ja z kolei lubię kółko i krzyżyk, na całą kartkę i na pięć znaczków. Na trzy to nuda. Ile ja godzin z bratem w to przegrałem… – No to, Filu, w co zagramy?
– Tato, masz taki wybór: Dobble, kółko i krzyżyk i Potwory do szafy. Co wybierasz?
– Ja? Co JA wybieram? Trudna sprawa. Zwykle to tobie daję wybór.

Dziwnie się poczułem. Przemknęło mi przez myśl, że – może to nie pierwszy raz, ale teraz to poczułem – rola się odwraca. Zwykle to ja coś robiłem, żeby dzieciom było fajnie. Teraz Fi. daje mi wybór, może trochę naśladując mnie, ale jednak szczerze i z intencją, żeby mi było fajnie. Dziwne, naprawdę dziwne uczucie.

Ostatnio A. zadała mi podobne, dziwne pytania: – A o czym marzysz? – To jeszcze nie było takie trudne, ale następne: – A co byś chciał na urodziny? – Nie wiem. Prawie nigdy nie wiedziałem. Chcę las. Czas z tobą. Twój dotyk. Ale… wiem, o co pytasz. Coś, co można kupić. Nie wiem.

Kiedyś A. zrobiła mi prezent razem z moim przyjacielem M. On miał kumpla, który w spadku po ojcu zarządzał starą cegielnią. Interes zamknięty. Ale były dwie „babcie”, czyli czechosłowackie ciężarówki Tatra, z pneumatycznym wspomaganiem i wywrotką. To był świetny prezent. Uwielbiam takie maszyny. Po prostu przejechaliśmy się parę razy po wielkim, pustym placu. A potem zjedliśmy obiad w Ikei.

Ale ja bym nigdy tego nie wymyślił. W końcu jednak musiałem wybrać: kółko i krzyżyk. Bo lubię. I dodałem w myślach (po staremu, orientując się znów nie na siebie, tylko na syna): „No i dla niego będzie lepsze. Ćwiczy spostrzegawczość, strategiczne myślenie”…