Kto jesteś: szczery czy kanciarz?

Dziś mniej mojego pisania, a więcej smakowania Pisma. Jest fragment Psalmu 18, który zwrócił moją uwagę, bo tam widzę coś pięknego: nie trzeba być bezbłędnym, by doświadczyć łaski.

Ale wystarczy być szczerym tak jak dziecko, które skruszone przyznaje się do głupiej psoty. Wystarczy bardziej liczyć na miłosierdzie, niż na siebie. I samemu okazywać miłosierdzie innym. Nie jak ten sługa z przypowieści Jezusa, któremu darowano dług, po czym zaczął dusić własnego dłużnika. Wystarczy być prostolinijnym, mówić prawdę i nie kombinować nic ponadto. Nie cwaniaczyć jak „chytra baba z Radomia” (stary hit internetów).

No i wziąć sobie do serca słowa „błogosławieni ubodzy w duchu”, tzn. tacy, którzy nie są wyniośli, nie uważają się za doskonałych, ale raczej czują, że do tego jeszcze wiele im brakuje. Nie chodzącym ideałom, ale ludziom czystych zamiarów Bóg objawia się w prosty i prawdziwy sposób. A dla krętaczy jest wielką zagadką. To ciekawe! To piękne! Przeczytajcie sami:

26. Z pobożnym/wiernym obchodzisz się łaskawie / udowadniasz/okazujesz swoją wierność/spolegliwość
/ Jesteś miłościwy (miłosierny) dla miłościwego (miłosiernego).
Z nienagannym/szczerym/zacnym
postępujesz nienagannie/szczerze / okazujesz swoją nienaganność.
27. Względem czystego/ świętego
okazujesz się czysty/ święty
/ Z uprzejmym uprzejmie się obejdziesz,
/ Ludzie prawdy zasmakują twojej prawdy
A z przewrotnym/ skrzywionym/ podłym
/ kanciarzem/ hochsztaplerem/ oszustem/ szelmą
postępujesz przewrotnie/chytrze/przebiegle
/ dla tych będziesz twardym sędzią
/ oni ciebie nie pojmą/ nie rozgryzą.
28. Ty bowiem wybawiasz lud ubogi/uniżony/utrapiony,
Lecz oczy wyniosłych poniżasz/pognębiasz.
(Ps. 18:26-28, BW, BT, BG i inne, tłum. własne przekładów w jęz. angielskim)

W Psalmie 19 Dawid pisze jeszcze tak: „Mimowolne błędy/uchybienia – kto je spostrzeże? Więc od tych skrytych mnie oczyść/odpuść mi”. Nawet do tego stopnia pozostaje uniżony, gotowy do skruchy, poprawy, proszący o łaskę, szczery… Szczerze? Inne stany umysłu nie pociągają mnie.