Kocham to „ja-mnie-moje”

Spodobał mi się jeden z tych cytatów, które krążą w internecie i nie masz pewności, czy wypowiedziała je np. Sophia Loren: „Nic nie czyni kobiety piękniejszą, niż przekonanie, że jest piękna”.

Jakby na potwierdzenie, że aktorka nie tylko mówi, ale tą prawdą żyje, znalazłem informację, że po tym, jak wysłano jej „reprezentacyjną” podobiznę w kosmos, zareagowała szczerze i spontanicznie: „Jestem bardzo dumna, to cudowne. Bardzo się z tego cieszę”.

Nawet najpiękniejszą urodę może gasić niepewność siebie, mylnie rozumiana nieraz jako skromność. W głowie zamiast królowej, jest kopciuszek bez happyendu. A mi – dla odmiany – bardzo się podoba ten werset z Pieśni nad pieśniami:

Ja jestem oblubienicą mojego i ku mnie jego pożądliwość. (Pnp 7:11, NBG)

W większości przekładów jest „należę do mojego ukochanego„, co brzmi trochę inaczej, ale wciąż widzę, słyszę, czuję to „JA” w centrum zdania i… to jest to! JA, (ku) MNIE, MOJE(go). Ja-mnie-moje – niezbędnik kochanki, narzeczonej, żony i… właściwie każdej dziewczyny. Absolutnie bez żadnej ironii.

A to podkreślam, bo przecież najczęściej tę zbitkę słów słyszy się w szyderczym komentarzu odnośnie czyjegoś egoizmu. A tu inaczej. Tu nie ma egoizmu, bo być nie może! Bo ona mówi „należę”. Nie może tak mówić ktoś, kto widzi wyłącznie czubek własnego nosa. Przeciwnie, tak mówi tylko ktoś, kto kocha i to kocha szalenie.

A jednocześnie „ja-mnie-moje”! Cudowna pewność własnej wartości, silne i przyjemne przekonanie o tym, że „jestem upragnioną, pożądaną, kochaną, wielbioną, podziwianą”. Jeśli ja, który piszę te słowa, jestem jakimś reprezentatywnym osobnikiem płci męskiej, to sądząc po sobie powiem, że nic tak nie roznieca ognia miłości, jak taki stan umysłu tej ukochanej.

Zupełnie inną historią jest to, skąd się ten stan umysłu bierze. Czy to dar, czy decyzja, czy efekt pracy, procesu? Również inną historią jest to, jak to wygląda od strony kobiet, patrzących na mężczyzn. Tym się (dziś) nie zajmuję, by nie tracić impresji i radości Słowa.